Jaki naród pije najwięcej wina?

Iwona Tarnowska-Ciosek
A A A Drukuj

Shutterstock

Francuzi piją coraz mniej, Polacy coraz więcej. Spożycie wina w Polsce rośnie w bardzo szybkim tempie.
Przeciętny Francuz według statystyk wypija dziennie lampkę wina (100 ml). W porównaniu z Polakami - to bardzo dużo, bo statystycznemu Kowalskiemu taka ilość wystarczy na trzy dni. Ale Francuzi nie są zadowoleni - w rankingu najbardziej winnych narodów wyprzedzili ich Włosi, doganiają Amerykanie. A jeszcze 50 lat temu przeciętny Francuz wypijał dziennie pół butelki wina (370 ml) i nie miał na świecie żadnej godnej konkurencji.

Spożycie wina we Francji systematycznie spada, podczas gdy w Polsce - rośnie w ekspresowym tempie. Z analiz wynika, że za kilkanaście lat będziemy pili tyle samo wina, ile mieszkańcy Hiszpanii i Francji (około 40 litrów rocznie na mieszkańca). Sporo, ale i tak trochę nam brakuje do mieszkańców Bośni i Hercegowiny, którzy są dumni ze swoich win i twierdzą, że statystyczny mężczyzna wypija tam litr wina... dziennie. Eksperci uznają Polskę za najbardziej obiecujący rynek winny w Unii Europejskiej, choć przecież wiele narodów znacznie zwiększa spożycie wina i generalnie na świecie pije się coraz więcej wina. Spożycie tego trunku wzrosło w ostatnich latach miedzy innymi w Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Od pewnego czasu regularnie wzrasta też spożycie wina wśród mieszkańców USA oraz na dwóch innych wielkich rynkach - w Rosji i Chinach. Spożycie wina rośnie niemal wszędzie... poza Francją, która przecież słynie z wina, jak mało który kraj...

Z badań socjologicznych wynika, że ten spadek może wynikać z... emancypacji kobiet, które zaczęły masowo pracować i już nie spędzają wielu godzin w kuchni. To z kolei powoduje ubożenie tradycyjnej francuskiej kuchni, która współcześnie zawiera mniej sosów i jest suchsza, co wzmaga pragnienie. Francuzi popijają jednak posiłki głównie wodą, a nie winem, stąd gwałtowny spadek statystyk.

Zobacz więcej na temat:

Chcesz być na bieżąco i mieć najnowsze informacje o promocjach oraz wydarzeniach w Klubie 6win.pl? Zapisz się na nasz newsletter, a otrzymasz kod rabatowy na dostawę o wartości 22 zł oraz możliwość pobrania darmowego e-booka o tematyce winiarskiej w formacie pdf.

Przykładowy newsletter

Kliknij i zobacz więcej
Opinie o zestawie (2)
 • masandra

  Oceniono 1 raz -1

  ...chyba przez dobrze prowadzone akcje edukacyjne....
  o wpływie wina na marskość wątroby. W końcu we Francji najwięcej zachorowań....

Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Dla klubowiczów:

 • Wyselekcjonowane wina
 • Szybka i bezpieczna dostawa
 • Bezpłatne członkostwo
 • Brak zobowiązań