Gewurztraminer jak bukiet róż.

Iwona Tarnowska-Ciosek
A A A Drukuj

Shutterstock

W życiu miłośnika wina istnieje wiele zadziwiających chwil. Jedną z nich może być moment, kiedy po raz pierwszy zanurza nos w objęciu klasycznie pachnącego gewurztraminera.
Gewurztraminer to szczep najszerzej uprawiany w Alzacji. Winogrona mają różową skórkę, a wino zachwyca złotymi refleksami. Niestety, winiarze skarżą się, że to szczep dość kapryśny w uprawie. Aby odpowiednio dojrzeć potrzebuje chłodnego klimatu - najszczęśliwszy wydaje się być we francuskiej Alzacji, w której stanowi jedną z dwóch najczęściej uprawianych odmian. Stamtąd też pochodzą najlepsze wina, przeważnie odmianowe, od wytrawnych po słodkie.

Większość smakoszy wyczuwa w gewurztraminerze róże i chińskie śliwy, ale podczas degustacji równie dobrze mogą nam przyjść na myśl imbir i inne przyprawy, a także cały zestaw kremów do twarzy i leczniczych napojów. Jeśli winogrona zbierane są późno, powstają z nich wina o egzotycznym, perfumowanym bukiecie i bardzo intensywnym aromacie, wyśmienicie pasujące do pikantnych potraw i pleśniowych serów.

Najlepsze wydanie gewurztraminera to mocne, obfite, niezwykle aromatyczne wino, nasycone zapachami od pierwszego do ostatniego łyka. Nigdy jednak nie jest tak zawiesisty jak np. viognier. Odmiana ta daje wina o dużej zawartości alkoholu, ale łatwo traci kwasowość. Jeśli uprawiana jest w niewłaściwych miejscach, może dać oleisty, trawiasty lub mdły rezultat.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Chcesz być na bieżąco i mieć najnowsze informacje o promocjach oraz wydarzeniach w Klubie 6win.pl? Zapisz się na nasz newsletter, a otrzymasz kod rabatowy na dostawę o wartości 22 zł oraz możliwość pobrania darmowego e-booka o tematyce winiarskiej w formacie pdf.

Przykładowy newsletter

Kliknij i zobacz więcej
Opinie o zestawie (1)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Dla klubowiczów:

  • Wyselekcjonowane wina
  • Szybka i bezpieczna dostawa
  • Bezpłatne członkostwo
  • Brak zobowiązań